Inregistrare de marketing inadecvata

Conducem un magazin în care se înregistrează vânzări folosind case de marcat. Foarte des, clienții vor să plătească pentru bunurile achiziționate în valută, în special în euro. Este suplimentar registrul la casa de marcat în monedă străină?

În club din artă. 111 secțiune 3a pct. 1 din Legea TVA, prin păstrarea evidenței folosind casele de marcat, contribuabilii TVA trebuie să imprime o chitanță sau o factură dintr-o vânzare, precum și să administreze clientul documentul tipărit.

Purosalin

În § 10 alin. 1 pct. 14 din Regulament privind condițiile tehnice, de asemenea, la articolul 8 alin. 1 punctul 14 din regulamentul privind casele de marcat, care conține date care ar trebui să se întâlnească în contul fiscal, trebuie să indicăm obligatoriu moneda în care sunt înregistrate vânzările, cel puțin pentru întreaga sumă a vânzărilor brute.

Principalele criterii și condiții tehnice pe care registrele de marcat doresc să le îndeplinească sunt, totuși, stocate în capitolul 2 din regulament cu privire la condițiile tehnice.

De aceea, în chestiunea alineatului § 14 alin. 1 din prezentul regulament, programul de vânzări în afaceri ar trebui să aibă, printre altele funcție: care permite contribuabilului să schimbe numele monedei în care este înregistrată vânzarea sau prescurtarea acesteia, și totuși să programeze modificarea dată în avans, introducând momentul și ora schimbării; economisirea datei și ora începerii înregistrărilor de vânzări în următoarea monedă în gândire fiscală și transformarea, de asemenea, a sumei brute de vânzări în valute îndepărtate, prin care rezultatul conversiei, inclusiv cursul de schimb și decontarea plăților, trebuie închis pe contul fiscal după sigla fiscală cu unitățile ; conversia trebuie efectuată cu o precizie de cel puțin șase zecimale, iar rezultatul conversiei trebuie să fie rotunjit la două zecimale.

Specificațiile utilizate pentru a indica prescurtarea în valută sunt utilizate de Banca noastră de Polonia.

Astfel, dacă un contribuabil are sens să vândă bunuri pentru munca consumatorilor care plătesc valoare în valute străine, atunci, de regulă, trebuie să poată avea un registru de marcat cu o valoare care să permită transformarea cursului de schimb.

Din formularele prezentate în eveniment, se poate concluziona că prețul pentru produsele achiziționate este considerat a fi înregistrat în euro, în timp ce valoarea cazului va fi afișată în zlotys. Dispozițiile care se aplică TVA nu reglementează problema ratei de schimb pe care trebuie să le adoptăm pentru a converti valoarea PLN în EUR.